A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Саївська гімназія
Синівської сільської ради Сумської області

"Інформаційний бронежилет"

Інформаційна гігієна або як сформувати «інформаційний бронежилет»

  Останні новини - це біль. Невимовний біль, який нічим не заглушити. Проте він не просто болить. Багатьох він травматизує або й несе повторну травматизацію. 

  Споживання такої кількості інформації у сучасній ситуації стає виснажливим процесом для нашого сприйняття. Для того, щоб мати можливість зберегти себе у тому інформаційному просторі, зберегти власне об’єктивне функціонування нам необхідна інформаційна гігієна. 

  Інформація - це їжа для нашого мозку. Проте, так стається, що ми їмо не для насичення організму, а для того, щоб таким чином компенсувати труднощі або приглушити тривожні стани. Так само і з інформаційним простором: ми постійно моніторимо новини в ілюзорному відчутті контролю, ми весь вільний час віддаємо на гортання стрічки та перечитування всього, за що зачіпляється наша увага. Але таке інформаційне перенасичення не сприяє психологічній гармонії та збереженню себе. Інформаційне «переїдання» створює «важкість» та «неможливість перетравити» все, що ми спожили. 

 Що ми можемо зробити для власної інформаційної гігієни?

1. Не починайте і не закінчуйте день новинами. 
У всіх нас зараз ранок починається не з кави. Цей ритуал стає звичним. Зранку - стрічка новин ще до сніданку. Увечері - новини, як останнє, що ми бачимо перед сном. Наш мозок постійно в процесі бігу за актуальністю, але ми самі ще й збільшуємо цю швидкість. Спробуйте побудувати інші ритуали. 

2. Підберіть свій ритм отримання інформації. 
Він може бути таким, який не нестиме Вам непосильне навантаження: 1 раз в день / двічі на день / тричі на день. 
Встановіть дедлайн, протягом якого Ви переглядатимете новини: 10 хв / 20 хв / 30 хв. 
Таким чином, Ви розумітимете свій ритм. Наприклад: двічі на день по 20 хвилин. 

 З початку війни ми практично 24/7 переглядаємо доступну інформацію. Проте такий ритм створює лише ілюзію контролю, можливості впливу або передбачення найгіршого сценарію і погіршує наш стан та сприймання інформації.  

3. Користуйтеся перевіреними джерелами. 
Маємо розуміти, що ми є учасниками інформаційної війни, на меті якої дезорганізувати нас у наявних фактах. Саме тому маємо опиратися на джерела з високим рівнем довіри та доступу до офіційної інформації. 

4. Постарайтеся обмежити кількість джерел отримання інформації. 
Оберіть 2-3 джерела звідки отримуватимете новини. Це дозволить уникнути накопичення однакового інформаційного навантаження. Та ж новина, прочитана 5 разів несе більш значний вплив, ніж та, яка зустрілася двічі. 

5. Робіть періодичний інформаційний де-токс. 
Спробуйте виділяти період без новин і в цей час займатися тим, що може Вас відволікти. 

6. Не реагуйте на гучні заголовки. 
Це ті, які несуть в собі «шок», «сенсацію» і т.п. В таких випадках важливо розуміти, що заголовок - це коротка суть публікації, а в інформації з гучними заголовками найчастіше вона може не відповідати змісту в повному обсязі. Місія гучних заголовків - привернути увагу, зіграти на найважливішому. 

7. Турбуйтеся про актуальність інформації. Підібравши свій ритм отримання інформації (напр., двічі на день по 20 хв), переглядайте стрічку новин не з моменту, коли Ви завершили попередній моніторинг, а з кінця. Новини зараз - це динамічний потік. Те, що було важливим кілька годин тому, вже може не бути актуальним. Але своє інформаційне поле Ви заповните не добравшись до актуальних новин. 

8. Перевіряйте дату та час публікації. 
Зараз часто зустрічаються старі публікації, які видаються та поширюються як нові. Тому уникайте всього, що не є актуальним або видається за таке. 

9. Не уникайте живого спілкування. 
Мова не про обмін прочитаною або побаченою інформацією, а про звичайну живу комунікацію, яка дозволить вам переключитися. 

Якщо Ви сьогодні зробили щось, щоб зберегти себе у будь-якому значенні цього слова (морально, фізично, психологічно і т.п) - Ви вже допомогли загальній ситуації. 

Бережіть себе!

Все буде Україна!

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було підтверджено

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень